TÜRKİYE'DE NÜKLEER GELİŞMELER

TÜRKİYE'DEN NÜKLEER HABERLER
  • NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİ
Tarih: 22 Şubat 2007
 
Kurulması ve İşletilmesine ait kanun tasarısı T.B.M.M Enerji Komisyonu'ndan geçti.
 
Kanun tasarısı detayına ulaşmak için Tıklayınız!

  • "NÜKLEER BİLİMLER ENSTİTÜSÜ" AÇILIŞ TÖRENİNİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ve TAEK BİRLİKTE YAPTI.
Tarih: Aralık 2006

21 Aralık 2006 perşembe günü saat 10.30 da eski adı Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ANAEM) olan binada TAEK ile A.Ü. arasında imzalanan protokol çerçevesinde işbirlikleri başlıyor. "NÜKLEER BİLİMLER ENSTİTÜSÜ" medikal fizik ve nükleer enstrümantasyon konularında en yeni teknolojilerle donattığı laboratuvarlarında lisans ve lisans üstü eğitimler verecek. Bu laboratuvarlar, aynı binadaki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Eğitim Merkezinde başta kullanıcılar (fizikçiler, doktorlar, mühendisler, teknisyenler v.b.) olmak üzere TAEK tarafından belirlenen konularda eğitim verecek. Merkezin nihai hedefi ise “Bölgesel Eğitim Merkezi” olarak Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine eğitim hizmeti vermek. Açılış töreninde Enstitü Müdürü Prof.Dr. Doğan Bor bir konuşma yapmış, Merkezin kuruluş amaçları ve hedeflerinden bahsetmiştir. Konuşmasında, Çernobil kazası sonrası yaşananların en önemli nedeninin üniversite ayağının eksikliği olduğuna değinmiş, TAEK’in uluslararası kriterlere uygun ölçüm ve hesaplamalarına rağmen uzun yıllar "Radyasyon Sendromun" yaşanmasında en önemli hususun bu olduğuna değinmiştir. TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu konuşmasında; ülkemizin radyasyon uygulamaları ile ilgili Cumhuriyetin ilk dönemlerinden buyana bilimsel gelişmeleri yakından takip ettiğini, ülkemize radyasyon kaynaklarının girişinin 1930’lu yıllara rastladığını, dünyada döner sandalye ile gırtlak kanseri tedavisini ilk uygulayan ülke olduğunu, ülkemizde yapılan röntgen cihazı ile kurtuluş savaşında yaralı erlerin "EL" filmlerinin çekildiğini belirtmiştir. Başkan Çakıroğlu nihai hedefin Bölgesel Eğitim Merkezi olduğunu açıklamıştır. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nusret Aras konuşmasında; ülkemizin nükleer teknolojideki gelişmeleri yakından takip etmesi için gerekenlerin mutlaka yapılacağını ifade etmiştir. Açılışın sürpriz konuğu ise Ankara-Beşevler’deki bu binanı temelini atan, Atom Enerjisi Kurumunun ilk Başkanlarından ve A.Ü. Fen Fakültesinin atom fiziği profesörlerinde bugün 91 yaşında olan Prof.Dr. Fahri Domaniç olmuştur.
Açılış resimlerini görüntülemek için lütfen Tıklayınız!

  • ÇİN NÜKLEER SANTRAL İHALESİ AÇIKLANDI.
Tarih: Aralık 2006

Çin hükumeti 4 adet yapılacak olan nükleer santral ihalesini Westinghause firmasının 8 milyar dolara kazandığını açıkladı. Ünitelerin tamamının Westinghause nükleerin geliştirdiği 3. nesil AP1000 modeli olacağı belirtilmiştir. Bu arada Westinghause nükleer firmasının, geçtiğimiz aylarda Japon Toshiba firması tarafından satın alındığı da açıklanmıştı.

  • BULGARİSTAN NÜKLEER SANTRAL İHALESİ AÇIKLANDI.
Tarih: Aralık 2006

Bulgaristan Ulusal Elektrik şirketi Belene de yapılacak 2 adet nükleer santral ihalesini Rus ASE liderliğindeki konsorsiyumun kazandığını açıkladı. 1000MW gücünde olacak santrallerin 3. nesil olacağı ve Tuna nehri kenarına yapılacağı ifade edilmiştir. Proje tutarı 4 milyar Avro olup konsorsiyum içinde Fransız ve Bulgar firmaları da mevcuttur.

  • HOLLANDA YENİDEN NÜKLEERE DÖNME YOLUNDA.

Tarih: Kasım 2006

Anti nükleerci davranışları ile dikkatleri sürekli üzerine çeken hükumet ve bakanlık yeni bir çalışmaya imza attılar. Çevre bakanı karbondioksit salımını azaltmak için nükleer teknolojinin şart olduğunu ve bu konuda yapılan çalışmaların tamamlandığı açıklandı. 2016 dan önce hizmete girmesi planlanan nükleer santralın 3. nesil olması öngörülmüştür.

  • ANKARA ÜNİVERSİTESİ NÜKLEER BİLİMLER BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KURULDU.

Tarih: 28 Kasım 2006

Haber Linki: http://www.ankara.edu.tr/yazi.php?yad=5585

Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Nükleer Bilimler Enstitüsü kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 16 Kasım 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 Ekim 2006 tarihli ve 20930 yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu'nca 19 Ekim 2006 tarihinde kurulması kararlaştırılan Nükleer Bilimler Enstitüsü'nün Müdürlüğüne, Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Bor atandı.

  • BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARADENİZ ÇEVRE ÖDÜLÜ FİZİK Y. MÜHENDİSİ GÜL GÖKTEPE'YE VERİLDİ.

Tarih: 26 Kasım 2006

Haber Linki:
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=461102&keyfield=67C3BC6C2067C3B66B74657065

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Bükreş Sözleşmesi şartlarını yerine getirmek ve uygulamakla sorumlu olan Karadeniz Komisyonu Gül Göktepe'ye madalya verdi. Tebrik ederiz.

Nükleerciliğin çevreyle nasıl uzlaştığına güzel bir örnektir diyoruz. Nükleer karşıtlarına da anlamlı bir mesaj içeren bu haberi alttaki linkten okuyabilirsiniz.

  • TAEK Proton hızlandırıcı (Siklotron) ihalesini yaptı.
Tarih: 29 Ağustos 2006

Haber Linki: http://www.taek.gov.tr/haber_duyuru/2006/proton.html

Türkiye Atom Enerji Kurumu - TAEK, 29 Ağustos 2006 tarihinde ülkemiz in Tıbbi alanda kullandığı Radyoaktif malzemeleri üretecek tesisin yapılmasında Belçika'lı firma İBA yı tercih etti ve sözleşmeyi imzaladı. Araştırma ve tedavi amaçlı da kullanılacak sistem Ankara'da eski E-5 İstanbul yolu üzeri Sarayköy'deki SANAEM tesislerinin içinde yer alacak.

Taek uzmanları; ülkemizde 281 adet Nükleer Tıp merkezi bulunduğunu ve 100 milyon Dolarlık ithal ikamesi sağlayacak tesisin 18 ayda 2300 m2 kapalı alana kurulacağını açıklamışlardır.

Tesiste üretilecek Radyoizotoplar: İyot-124, Flor-18, İndiyum-11, Galyum-67, İndiyum-201 olup ihtiyaç halinde İyot-124, Karbon-11, Oksijen-15, Paladyum-103 Radyoizotopları da üretebilecektir.

  • ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ AJANSI BAŞKANI EL BARADEİ'N ZİYARETİ...

Tarih: 10 Temmuz 2006

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı başkanı Muhammed El Baradei Enerji Bakanı Hilmi Güler'in davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti çerçevesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile de görüşen El Baradei, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda bir de konferans verdi. "Harvesting Nuclear Technology" isimli konferansında, Nükleer enerji konusunda gelişmekte olan ülkelerin kaynaklarının sınırlı olduğunu ifade ederek işbirliği ve yardım önerdi.

  • NÜKLEER SANTRAL YATIRIMI ÖZEL SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

Tarih: 14 Nisan 2006

Ülkemiz enerji ihtiyacının karşılanması konusunda "nükleer enerji" konusu masaya yatırıldı. Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ve çok sayıda üst düzey bürokratın katıldığı toplantıda, 14 firmadan gelen özel sektör temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunuldu.