HaberTürk TV

22 Aralık 2005

Sayın Atilla Yeşilada,
Habertürk program yöneticisi

Bu yazı ve ekinde de birçok bilginin referansları mevcuttur. Özellikle Elk. Müh. Oda temsilcisi çeşitli televizyon programlarında aynı dezenformasyon haberleri bir EZBER şeklinde kullanmakta olup, amacının ne olduğunu da yorumlamak zordur. Bir mühendis düşününki; Dünyanın üç büyük Teknolojik konseptin den birine karşıdır. Kısaca sıralarsak:

1. Uzay ve Havacılık Teknolojisi

2. Nükleer Teknoloji

3. Bilgisayar-İletişim Teknolojisi

Eskiden bu tip programlardan sonra telefonla bize ulaşanlara doğruları anlatırdık. İnanın bu program sonrası bir kişi bile beni aramayınca konun uzmanı olan bir Öğretim üyesini ben aradım. İlk 10 dakikadan sonra seyretmediğini artık bu tip çevreci ve bilim karşıtı kişilerin görüş ve düşüncelerine ayıracak vakti olmadığını beyan edip “ Sizler sivil toplum yöneticisi olarak bile baş edemiyorsunuz Biz ne yapalım?” diyerek ve birazda kızarak telefonu kapattı.

Örnek 1: Dünyadaki Nükleer enerji kullanım oranı %6 değil %16 dır.

Örnek 2: Dünya Nükleer enerjiden uzaklaşmaktadır. Yukarıda yazıları ve ekteki belgeler katlanarak arttığını gösteriyor.! Sadece Çin yılda 2 NS devreye alacak ve 16 yıl devam edecek bir program yaptığını açıkladı. Toplamda 32 NS eder.

Örnek 3: Dünyanın rüzgar ve güneş enerjisine yönelmesinin gerektiği: Buna itiraz etmek akıl dışı ama yine aldatmaca var: Bakın nasıl? Elektrik enerjisi elde edilmesinde iki temel ayırım vardır:

1.

Birincil Enerji Kaynakları (Primer)

:

Hidrolik - Termik - Nükleer

2.

 

İkincil Enerji Kaynakları (Sekonder)

 

:

Rüzgar - Güneş - Biomas - Gel-git gibi

 

Yukarıdaki sıralamadan 2.sırada olanlardan birini veya hepsini yukarıdaki 1.enerji kaynağı yarine ikâme edemezsiniz. Ben demiyorum .. Bilim söylüyor. Kısaca bir pil ile el fenerini bir-iki saat ancak yakabilirsiniz ama bir oda ampulünü 1 saniye bile yakamazsınız. Bir buzdolabını veya çamaşır-bulaşık makinesini çalıştıramazsınız. Keşke olaydı da bunları tartışmak olmasaydı.

Niye Fransa elektriğinin %80 ini nükleerden elde ediyor. Fransız lar akılsız mı? veya tek akıllı bu mühendis arkadaşlar mı?. Keşke Fransa ya da gidip onları bu şekilde aydınlatsalar. !!

Ekteki yazı tüm oyunu gözler önüne seriyor. Bilgisizlik cahilliği, oda sorumsuzluğu getirir. Bilgi bilimselliği, o ise sorumluluğu getirir. Bu ifade Üniversitelerde hocalarımızın çok kullanılan bir meşhur benzetmedir. Bu arkadaşlar Nükleer Fizik ve mühendislik bölümlerinin kapatılmasını bile isteyebilirler. Ne yazık ki yapılan bu tip söylemler halkı yeteri kadar paranoya sokmuştur, yani bilim karşıtlığı başarılı olmuştur.

İnsanlar Nükleer Enerjiye karşı da, taraftar da olabilirler. Bu da doğaldır.

Nükleer Teknolojiye karşı olmak ise bilime karşı olmaktır. Ancak tuttukları atın kazanmasını ister gibi sayılara doping yaparak bu işlerde başarılı olamazlar. Bilimde “ben sayıları gerçekleri istediğim gibi değiştireceğim” derseniz bunun da ahlaki olmadığını herhalde kabul edersiniz.

“İlimde demokrasi olmaz” ilkesini içine sindirememiş mühendislerle tartışmak genelde bir sonuç getirmez. Lütfen bilimsel gerçekler üzerinde değişiklikler yapanlara izin vermeyiniz. Kavga ederek ne bilimde hattâ ne de siyasette bir yerlere gidilemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Şayet bu mühendislik alanının gerçek sahipleri olan biz Fizik Müh. Odasına da imkan tanırsanız bu bilim dışı söylemlere karşı durabiliriz.

Saygılarımla,

Adil Buyan

Fizik Yük.Müh.

NükTe Platform